JUICING… GERÇEKTEN FAYDALI MI YOKSA GEÇİCİ BİR MODA MI?

Her geçen gün yeni bir sağlıklı yaşam trendiyle tanışıyoruz. 4-5 yıl öncesinde başlayan pilates yerini crossfit, cycling ve dövüş sporlarına bıraktı bile! Fiziksel aktivitenin yanında bir de beslenme desteği ön plana çıkıyor. Paketlenmiş alkali sular, protein içecekleri gündeme geliyor, organik dükkanlar açılıyor, juicing firmaları kuruluyor, çiğ beslenme (raw food) restoranları açılıyor.

Çünkü artık insanlar ne yediğini bilmek istiyor, yediği besinin içeriğine dikkat ediyor.

Screen Shot 2017-07-12 at 17.00.00.pngBeslenme kaynaklı yeni ortaya çıkan alerjilerden kurtulmak. Bedeninin kontrolünü eline almak istiyor.

Juicing ile sağlığı elinize alın

Doğal beslenme, organik yaşam, sağlıklı besinler derken bunun bir adım daha ötesine geçildi. Şimdilerde yiyerek değil, içerek beslenme trend. Juicing denilen bu yöntem, sebze ve meyvelerle belli formüller oluşturup, içecek haline getirip içmek anlamına geliyor. Ve bu beslenme sadece bir beslenme olmaktan çıkıp bir yaşam tarzı hâline geliyor.

Yemek mi, içmek mi?

Screen Shot 2017-07-12 at 17.00.11.pngAslında, her gün sebze/meyve suyu içmek yemeye oranla kesinlikle çok daha kolay. Çünkü gün içinde 1 demet maydanoz veya yarım kilo ıspanağı yiyerek tüketmek oldukça zor. Dolayısıyla juicing gün içinde ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri alabilmeye kolay bir alternatif sunuyor.

Daha fazla besin!

Ayrıca meyveyi yediğiniz zaman sindirilemeyen lifler emilimi %15-20’ye kadar düşer ve yaklaşık 3-5 saat sürer. Oysa meyvenin suyunu içtiğimizde bu emilim %70’lere kadar çıkar ve sadece10-15 dakika sürer. Böylece juicing olarak alınan besinler meyveyi/sebzeyi bütün yiyerek alınandan fazladır.

İhtiyacınız olan su juicing’de!

Bu yöntem vücudunuzun su ihtiyacını da karşılamanıza yardımcı oluyor. Gün içinde çok su tüketen biri değilseniz, juicing ile vitaminler ve mineraller haricinde ihtiyacınız olan suyun bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Juicing ve blending arasındaki fark nedir?

Screen Shot 2017-07-12 at 16.59.34.pngJuice, meyve ve sebzelerin posalarından ayrılmış su hâline verilen isimdir. Blend ya da smoothie ise meyve sebzelerin bütün olarak bir blenderden geçirilerek püre haline getirilmesine denir.

Sağladığı faydalara göre her iki yöntem de beslenme açısından tercih edilebilir.

1 bardak juice, 1 bardak blend’e göre çok daha fazla vitamin, mineral ve enzim içerir, çünkü bu teknikle lifinden ayrılan bitkinin sindirilmesi daha kolay ve hızlı olur. Blend ise meyve ve sebzenin posasını da içerdiği için sindirimi daha yavaş olur. Böylece şeker kanınıza daha yavaş karışır. Bu nedenle de kan şekeri konusunda hassas olan kişiler tarafından tercih edilir. Aynı zamanda blend, juicing’e kendini hazır hissetmeyenler için güzel bir başlangıç olabilir. Blend’in başka avantajı da daha uzun süre tok tutmasıdır. Ayrıca blending yöntemiyle suyu çok az çıkan meyveleri püre haline getirmek daha kolay olabilir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s