FAYDASI SAYMAKLA BİTMEYEN KÜÇÜK ASİSTAN: DÜDÜKLÜ TENCERE!

Çalışma prensibi Fransız mucit Denis Papin tarafından 1679 yılında icat edilen düdüklü tencereler, kullanılmaya başlandığı ilk yıllarında, her yenilikte olduğu gibi bazı teknik sorunlar sebebiyle, 150 yıl kadar unutuldu.

Ancak, askerlerine yiyecek ikmalini sağlıklı yapamamaktan şikayetçi olan Napoleon Bonaparte sayesinde yeniden popüler olmaya başladı. Bonaparte’ın bu sorunun çözülmesi için para ödülü vadetmesi üzerine, Fransız şef Nicholas Appert, Papin’in buluşunu geliştirerek günümüzdekine benzer, pratik bir düdüklü tencere yaptı ve düdüklü tencerelerin tekrar yaygın olarak kullanılmasını sağladı.

07_9627_9990_400

O günden bugüne kendini de, yediğimiz yemeklerin tatlarını da geliştiren düdüklü tencereleri kullanmak için onlarca sebebimiz var. Gelin birkaçına birlikte göz atalım:

Besin Değerleri: Düdüklü tencere daha az zamanda ve daha az suya ihtiyaç duyarak yemek pişirmeyi sağlar. Böylece, normal tencerelerde pişen yemeklere göre daha zengin vitamin ve mineral maddeleri içerir.

Zaman Tasarrufu: Düdüklü tencere ile yemeklerinizi yüzde 70 oranında daha kısa sürede pişirebilirsiniz. Hâliyle, bu da size büyük bir zaman kazancı sağlar; kendinize ve diğer işlerinize daha fazla zaman ayırmanıza fırsat verir.

Enerji Tasarrufu: Düdüklü tencere pişirme sürelerini kısalttığından otomatik olarak yemek pişirmek için harcanan enerjide de tasarruf etmenizi sağlar.

Ortama Etkisi: Çalışma prensibi gereği yemek pişirme sırasında buharı tencere içinde tuttuğu için, mutfağınız geleneksel tencerelerde pişirdiğiniz yemeklere kıyasla daha az etkilenecek ve daha az ısınacaktır.

Temizlik: Düdüklü tencere kapağı sıkıca kapanarak tencerenin içi ile dış ortam arasındaki bağlantıyı tam olarak kestiği için, yemek pişirme sırasında dışarıya taşma, sıçrama gibi mutfağınızı kirletebilecek durumlar olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s