KENDİNİZİ DOĞANIN ELLERİNE BIRAKIN: “TEMİZ BESLENME”!

Detoks değil, diyet hiç değil.

Aksine, insanların zayıflamak uğruna başvurduğu kulaktan dolma diyet reçetelerinin, sağlıksız kilo vermelerinin önüne geçmek için, yalnızca sağlıklı olmayı amaçlayan yepyeni bir hayat tarzı “temiz beslenme”.

İşlenmiş tüm gıdalara, yapay ürünlere, hormonlu, nasıl yetiştirildiği bilinmeyen meyve ve sebzelere, katkılı gıdalara, market raflarındaki dondurulmuş ürünlere, fast food besinlere ve gazlı ürünlere elveda demek.

shutterstock_198603971

Kısacası; “elveda” market raflarından alıp buzdolabına koyduğumuz ürünler, beraberinde vücudumuza giren yapay şeker; “merhaba” tamamen doğanın verdiği, sağlıkla yetiştirilmiş meyve ve sebzeler, proteinlerce zengin tahıllar ve kuru yemişler!

Amaç; sağlıklı, düzgün ve vücudumuzun ihtiyaçları doğrultusunda beslenmek. E hâl böyle olunca, dolaylı olarak da düzensiz beslenmeden, beslenme bozukluklarından hatta obezite gibi beslenme rahatsızlıklarının da önüne geçileceği düşünülüyor.

Yıllardır hızlı yaşamanın getirdiği, hazır çorbalardan hazır ekmeklere, asitli içeceklerden sucuk, salam gibi et çeşitlerine, içinde katkı maddesi bulunan bisküvi, kek gibi ürünlere kadar hızlı tüketilen birçok gıdayı hayatımızdan çıkarmak, elbette ilk aşamada oldukça zorlayıcı olacaktır.

Ancak, “temiz beslenme”nin, bedenen ve psikolojik olarak daha mutlu bireyler olmamamıza da yardımcı olması ya da mutfağa daha çok girip daha çok yemek yapmaya da özendirmesi, uzun vadede bu beslenme şeklini benimsememiz için sayısız faydalı neden de sunuyor.

“Temiz beslenme”nin konuşulacak daha çok seyi var. Biz de boş durmayacak daha çok yazacağız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s